Terapia czaszkowo-krzyżowa

TERAPIA CZASZKOWO – KRZYŻOWA  (Cranio- Sacralna)  model biodynamiczny

Terapia wspomaga nasze ciało w osiągnięciu zdrowia i równowagi.

Nasze ciało jest wspaniałą strukturą zdolna do samo regeneracji i zdrowienia.

Poprzez przywrócenie równowagi między współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym dochodzi do homeostazy, czyli odpowiedniej równowagi w ciele.

Choroba to stan gdzie pamięć prawidłowego funkcjonowania została zaburzona. Możemy ją przywołać podczas Terapii Czaszkowo Krzyżowej  i pobudzić mechanizmy do samo leczenia.

Wskazania do terapii:

-dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych

-bóle głowy , migreny

-problemy stomatologiczne

-choroby degenaracyjne

-kłopoty ze snem

-gwałtowne zmiany nastrojów

-problemy z koncentracją

-trauma

-mgła mózgowa

-problemy z narządami wewnętrznymi

-zaburzenia w układzie limfatycznym

-bóle oczu, zatok, problemy ze stawami skroniowo żuchwowymi

-alergie

-zaburzenia hormonalne

-chroniczne zmęczenie

-nerwobóle

-stany pourazowe (złamania, skręcenia , zwichnięcia)

-zaburzenia snu

-zaburzenia nastroju i przemęczenie

-nerwice, zaburzenia lękowe

-trudności z mową

-zaburzenia somatyzacyjne

-mpd

-nadpobudliwość u dzieci i dorosłych

-zaburzenia koncentracji i kłopoty z uczeniem się

-niestrawność różnego pochodzenia

-depresja poporodowa

-urazy okołoporodowe matki i dziecka

-stany depresyjne po traumach  fizycznych i emocjonalnych

-zrównoważenie układu nerwowego

-zmniejszenie bólów reumatycznych

– wspomaganie przy obniżonej odporności

– regulacjia poziomu cukru we krwi

-wspomaganie przy chorobie Alzchaimera

– zmniejszanie i regululacji napadów padaczki

-autyzm

 

Terapia Czaszkowo- Krzyżowa mimo  szerokiego zastosowania i nieinwazyjności może być odbierana przez pacjentów w różny sposób. Na dany moment indywidualnie. Jednak zazwyczaj pacjenci doświadczają głębokiego odprężenia i rozluźnienia.

„Terapia czaszkowo-krzyżowa wywodzi się z osteopatii. Była opracowana przez wybitnego lekarza – Williama Sutherlanda. Poświęcił kilka dziesięcioleci na badania anatomiczne i kliniczne.

Dr Sutherland doszedł do wniosku, że pulsacja płynu mózgowo-rdzeniowego ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania  naszego organizmu. […]

Niektóre techniki wywodzące się z osteopatii, zaczęły być brane pod uwagę przez lekarzy i terapeutów innych  specjalności. Propagatorem używania metod osteopatii w innych dziedzinach jest John E. Upledger.  To właśnie Upledger  jest założycielem Instytutu Upledgera- głównego ośrodka szkoleniowego w dziedzinie terapii czaszkowo-krzyżowej i stosowanych praktyk.. […]

Metoda terapii czaszkowo-krzyżowej Upledgera kładzie większy nacisk na pracę strukturalną. Dlatego możemy  określić to podejście  mianem biomechanicznego.

Podejście biodynamiczne z uwzględnieniem Oddechu Życia w terapii czaszkowo krzyżowej  pracował  Franklyn Sills.  Metoda biodynamiczna jest spojrzeniem na terapię  czaszkowo krzyżową z innej perspektywy. Posiada kilka wyjątkowych cech i aspektów, które pozwalają opisać ją, jako oddzielny nurt.

Uwaga terapeuty jest skierowana zarówno na budowę ciała, ruch tkanek , elastyczność powłok, ustawienie kości, jak i na ruch płynu mózgowo rdzeniowego , i innych płynów w organizmie. Ale wszystko to  jest powiązane z mocą Oddechu Życia.                                                                                   Płyn mózgowo-rdzeniowy otacza mózg oraz rdzeń kręgowy, odżywiając i zabezpieczając ośrodkowy układ nerwowy. Płyn pulsuje  w oponach czaszkowych i kręgosłupie. Terapeuta czaszkowo krzyżowy z odpowiednim przygotowaniem  potrafi wyczuć ruch płynu w oponach  i pracować z nim. Może  zastosować swoje umiejętności na każdym systemie ludzkiego organizmu, poprawiając ogólny stan zdrowia na kilku płaszczyznach.

Terapia czaszkowo krzyżowa opiera się na całościowym uzdrawianiu pacjenta. Z jednej strony metoda ta daje możliwość oddziaływania na podstawowe procesy fizjologiczne. Z drugiej strony terapeuta wyczuwa, w jaki sposób stres i zakodowane modele zachowania wpływają na te procesy.

Praca z ośrodkowym układem nerwowym i znalezienie przyczyn, które negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie nie wymaga pomocy skomplikowanych urządzeń. Terapeuta pomaga pacjentom uświadomić sobie, co wspomaga ich zasoby wewnętrzne i kiedy siła życiowa jest budowana.”1

Lekarz  Osteopata Michael Kern opisuje : „Terapia czaszkowo-krzyżowa jest podejściem skupionym na pacjencie, każdy zabieg jest więc dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Słuchanie i  odpowiadanie na informacje wysyłane przez jego fizjologię umożliwia terapeucie odnoszenie się do jego stanu w odpowiedni i bezpieczny sposób . Z tego powodu to właśnie fizjologia pacjenta zawsze dyktuje jak i gdzie ma być stosowana terapia. Tak wiec leczenie podąża raczej w płynny sposób i nie jest z góry ustalone czy przewidziane.”2

 

  1. „Podstawy  Terapii Czaszkowo-Krzyżowej  Ujęcie biodynamiczne” Roger Gilchrist, Virgo 2013
  2. „Mądrość ciała czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty drowia” Michael Kern , Virgo  2012