Suche igłowanie
Suche igłowanie jest jedną z technik terapeutycznych, która jest stosowane w leczeniu bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, problemami zatok, bólami głowy, a także w celu leczenia niektórych problemów nerwowych. W leczeniu za pomocą suchego igłowania wykorzystuje się bardzo cienkie specjalne akupunkturowe igły. Terapia ta jest nazywana suchym igłowaniem ze względu na fakt, iż igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku, bądź innej substancji do ciała pacjenta. Technika ta nie jest tożsama z akupunkturą albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga diagnozy medycznej. Suche igłowanie działa poprzez zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) oraz pomaga organizmowi pozbyć się uporczywego skurczu mięśni związanego z istnieniem punktów spustowych (efekt mięśniowo-powięziowy). Suchemu igłowaniu towarzyszą dodatkowe zmiany
w przewodnictwie elektrycznym i chemicznym, które wspomagają proces gojenia. Suche igłowanie nie jest cudownym panaceum, lecz stanowi normalną część fizjoterapii. Dla uzyskania optymalnego efektu suche igłowanie powinno być łączone z terapią manualną i ćwiczeniami.
Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły bezpośrednio do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia niewydolnego mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza dokładne badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwość na nacisk oraz miejscowej odpowiedzi drżeniowej.
Zabieg ten można również wykonać bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła. Fizjoterapeuta dobierze długość i grubość igły odpowiednią dla stanu Twojego zdrowia i rozmiaru ciała, a następnie wprowadzi ją w skórę w odpowiednim miejscu. Poczujesz przy tym niewielkie ukłucie. W zależności od techniki igłowania wybranej przez fizjoterapeutę, możesz również poczuć ból mięśni lub ich chwilowy skurcz. Są to normalne i pożądane odczucia, które oznaczają, że doświadczysz ulgi w odniesieniu do swoich objawów.
Przeciwskazaniami do suchego igłowania są w szczególności:
- igłofobia,
- nowotwór,
- infekcja z lub bez gorączkowania,
- zmiany skórne i otwarte rany,
- ciężka miażdżyca,
- tętniaki,
- zaburzenia czucia,
- zaawansowana osteoporoza,
- krwiaki, obrzęki,
- implanty,
- rozrusznik serca,
- pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi – tylko za zgodą lekarza prowadzącego,
- ciąża – w 1szym trymestrze, później tylko za zgodą lekarza prowadzącego,
- padaczka jeśli nie leczona,
- osoby z chorobami psychicznymi nie będące w stanie wyrazić świadomej zgody,
- choroby zakaźne.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wystąpienia wskazanych wyżej przeciwskazań lub innych wątpliwości co do aktualnego stanu zdrowia, należy o tym poinformować osobę wykonującą suche igłowanie i skonsultować z nią swoje wątpliwości przed rozpoczęciem suchego igłowania.
Do częstych, typowych i niegroźnych działań niepożądanych suchego igłowania należą
w szczególności:
- małe krwiaki w miejscu igłowania,
- ból mięśni, który może się utrzymywać przez około 1-4 dni,
- 1-2 dniowa przeczulica
W rzadkich przypadkach, Pacjenci mogą czuć się bardzo szczęśliwi, bliscy łez, spoceni lub mogą odczuwać zimno. U bardzo niewielkiej grupy osób może dojść do omdlenia.
Do rzadkich komplikacji suchego igłowania zaliczyć należy:
- odma opłucna,
- zranienie narządów wewnętrznych,
- zranienie nerwów,
- wystąpienie krwawień,
- reakcja wegetatywna