Konsultacja fizjoterapeutyczna

Praca z pacjentem i jego problemem jest sednem zawodu fizjoterapeuty. Bez indywidualnego podejścia do każdego przypadku, z którym pacjent przekracza próg naszego gabinetu, zawód fizjoterapeuty traci sens.

Konsultacja jest pierwszym i specjalnym spotkaniem w cztery oczy, podczas którego poświęcamy czas wyłącznie pacjentowi oraz problemowi, z którym do nas przychodzi. Jest to moment szczegółowego wywiadu, mającego na celu ustalenie aktualnego problemu funkcjonalnego, pozyskanie informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia i chorób współistniejących oraz poznanie pełnej historii urazowo-chorobowej. To również czas zapoznania się z dostępną dokumentacją medyczną pacjenta. Jeżeli badań jest dużo, nic nie szkodzi — warto zabrać je ze sobą na pierwszą wizytę. Jeśli sytuacja jest odwrotna, coś zginęło albo nie wiadomo, jakiej diagnostyce się poddać, podpowiemy, wykonanie których badań jest niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, przy jednoczesnym wykluczeniu oczywistych przeciwwskazań.

Warto zaznaczyć, że na tym etapie będziemy prosili Państwa o podanie danych osobowych, niezbędnych do założenia karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej, do prowadzenia której jesteśmy zobowiązanie przez Krajową Izbę Fizjoterapeutyczną w ramach Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.

Kolejnym etapem klasycznej konsultacji jest zbadanie pacjenta, które składa się z kilku etapów. Jeżeli fizjoterapeuta poprosi o rozebranie się, wszystko jest w porządku i nie ma powodów  do niepokoju. Pacjenta trzeba po prostu dokładnie obejrzeć i jest to pierwszy etap diagnostyczny. Zaczynamy zatem od oglądania. Dlatego warto przyjść do gabinetu w wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów, a także zadbać o bieliznę, która zapewni względny komfort w chwili konieczności zdjęcia części ubrania. Nie należy się dziwić, że badanie pacjenta może wymagać rozebrania do samej bielizny, podczas gdy zgłosił się np. z bólem łopatki. W naszej pracy istotne jest spojrzenie całościowe na narząd ruchu i identyfikacja łańcuchów przyczynowo-skutkowych, mogących mieć zależności w całym ciele. Tak samo nie można się dziwić, gdy w przypadku dolegliwości pleców terapeuta bada siłę mięśni kończyn dolnych czy czucie poszczególnych obszarów stóp, ponieważ są to elementy niezbędne do określenia aktualnego stanu pacjenta.

Następnym elementem konsultacji jest badanie funkcjonalne pacjenta. W tym momencie terapeuta będzie wydawał szereg poleceń w różnych pozycjach dla przeprowadzenia testów funkcjonalnych, w trakcie których może wielokrotnie dotykać ciała pacjenta. Część z nich może wydać się dziwna lub śmieszna, ale proszę nam wierzyć: potrafią powiedzieć bardzo dużo!

Po przeprowadzeniu badania przedmiotowego w gabinecie zazwyczaj następuje chwila ciszy. Podczas gdy pacjent ma czas na ubranie się, terapeuta usiłuje przelać spostrzeżenia i wyniki badania na papier, układając wszystkie elementy w całość, stawiając diagnozę oraz szkicując metody rozwiązania problemu. Po konsultacji uzyskują Państwo informacje w formie pisemnej, będącą podsumowaniem odbytej wizyty. Rozmowa z pacjentem po badaniu zazwyczaj polega na wytłumaczeniu przyczyn dolegliwości, przedstawieniu podejrzeń co do możliwych zaburzeń funkcjonalnych lub chorób, oraz, o ile to możliwe, postawieniu diagnozy. Informacje zwrotne zazwyczaj zawierają w sobie plan postępowania fizjoterapeutycznego z wyróżnieniem poszczególnych metod terapeutycznych, zalecenia konsultacji lekarskich, rozszerzenia diagnostyki lub decyzji o włączeniu wspomagającego leczenia farmakologicznego, jak i szereg inny zaleceń dla pacjenta, mających mu pomóc. Staramy się wskazywać konkretnych lekarzy, najodpowiedniejszych do zajęcia się konkretnym problemem. W przypadkach, w których nie jesteśmy w stanie wykluczyć przeciwwskazań do konkretnych zabiegów fizjoterapeutycznych, również rekomendujemy pilne konsultacje lekarskie.

Często w rozmowie telefonicznej słyszymy zapytania odnoście kosztów rehabilitacji. Na stronie dostępny jest szczegółowy cennik usług oferowanych przez nasz gabinet, ale mamy świadomość, że nie jest on odpowiedzią na wszystkie pytania. Indywidualne podejście do pacjenta powoduje, że koszty rehabilitacji mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od wielu czynników. Zazwyczaj to właśnie w czasie konsultacji fizjoterapeutycznej przedstawiamy kilka możliwych scenariuszy terapii, starając się zawsze stawiać na pierwszym miejscu dobro pacjenta.